Smilje - Helichrysum arenarium
Narodna imena – Žuto smilje, smili, cmilje, zlatnocvita trava, zneljek, laska kamilica, marjetica, sneljek.
Botaničke karakteristike – Smilje je trajna zeljasta biljka sivkaste boje od obilja vunastih dlaka. Stabljika je visoka 10-40cm, uspravna, nerazgranata, obrasla duguljastim listovima, a na vrhu nosi nekoliko žutih glavičastih cvasti,uskih listića i žutih cvetova. Cveta leti. Smilje je trajna zeljasta biljka sivkaste boje od obilja vunastih dlaka. Stabljika je uspravna, nerazgranjena, obrasla duguljastim listovima, a na vrhu nosi nekoliko žutih glavičastih cvetova.
Hemijski sastav: Cvetne glavice sa vrhovima stabljike sadrže flavonoide, flavon apigenin, kumarin, smole, organske kiseline, eterično ulje, sitosterin, vitamin K, tanine, alkaloid.
• Flavonoide koji su najvažniji biljni pigmenti koji su zaduženi za boju koju cveće ima. U smilju se nalaze u velikim količinama a poznati su po svojim antiinfamatornim i antioksidantnim svojstvima pa su izuzetno korisni za naš organizam. U prirodi ih ima više od 6000 vrsta i svaki flavanoid je značajan i lekovit.
• Flavon– Smilje sadrži flavon koji može imati značajnu ulogu u otklanjaju neprijatnih stanja u organizmu kakva su: osećaj umora i iscrplejnosti, nagle promene u raspoloženju različite etiologije, loš san ili nesanica, stres i nervoza itd…
• Apigenin– Je vrsta flavonoida koji se takođe nalazi u biljkama a u smilju pogotovo. To je čvrsta kristalna žuta masa koja ima lekovito svojstva i pomaže u rešavanju mnogih zdravstvenih problema. Utiču na čišćenje organizma, žuči, bubrega i bešike. Smatra se da apigenin ima antikancerogeno dejstvo.
• Kumarin-Kumarin je hemijsko jedinjenje koje je zaslužno za opojan miris biljaka. U smilju se nalazi u velikoj koncentraciji. Otuda smilje ima specifičan, jak i postojan miris koji se ne gubi ni tokom sušenja-dehidratacije biljke. Kumarin u farmakologiji služi za proizvodnju antikoagulanata i melema koji služe za smanjenje otoka i podliva. Takođe, kumarin utiče na stimulaciju apetita, jer je gorak i stimuliše želudac.
• Različite organske smole i kiseline, eterično ulje
• Sitosterin-Pripada grupi biljni sterola koji je sličan holesterolu. U prirodnoj medicini koristi se za tretman stanja ko što su povećan holeterol i masnoća u krvi. Zatim u tretmanu i prevenciji određenih upalnih procesa u organizmu, kod problema benignog uvećanja prostate, kaopodrška pri lečenju određenih autoimunih oboljenja itd…
• Vitamine K, A, B, C i D, Tanine, Alakolide
Primena i osnovna delovanja: Upotrebljavaju se cvetne glavice kad se cvetovi počnu otvarati. Hemijski sastav – Cvetne glavice sa vrhovima stabljike sadrže flavonoide, flavon apigenin, kumarin, smole, organske kiseline, eterično ulje, sitosterin, vitamin K, tanine, alkaloide. Lek za lečenje žuči (za izbacivanje žučnog kamena) i organa za mokrenje. Primena. Lek za lečenje žuči (za izbacivanje žučnog kamena) i organa za mokrenje.